Dobrego dnia z Ojcem Pio
CZWARTEK, 25 MAJA 2017: Głupcem jest człowiek, który grzeszy z powodu niedowiarstwa, z braku ufności.

Wspomnienie św. Agnieszki z Pragi - 2 marca

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skazaniec leżał krzyżem w lochu, modląc się żarliwie do Boga. Król nie pozwolił żadnemu z kapłanów wyspowiadać skazanego kaznodziei ani udzielić mu komunii świętej. Gniew i pragnienie zemsty tak bardzo opanowały jego serce, że oprócz śmierci pragnął potępienia duszy dla człowieka, który przeszkodził mu w realizacji planów. Księżniczka Agnieszka, która niejednokrotnie słuchała kazań brata Konrada i szanowała go za miłość do Boga, z pośpiechem udała się do ojca. Ze łzami w oczach prosiła go o miłosierdzie dla skazańca. Błagała, by nie ściągał potępienia na siebie, bo zatwardziałość serca powoduje ślepotę duchową i jest przeciwna miłości.

Początkowo Agnieszce udało się wyprosić łaskę spowiedzi i Eucharystii dla skazańca, pobiegła więc do niego i zaprowadziła do kaplicy zamkowej, gdzie mógł przyjąć sakramenty. Następnie oboje modlili się do św. Mateusza Apostoła o pomoc. Pokrzepiona modlitwą, księżniczka z odwagą i wytrwałością znów udała się do ojca z błaganiem o litość. Znała go, wiedziała, jak ma prosić. Kiedy ponownie przyprowadzono kaznodzieję Konrada przed oblicze królewskie, stał się cud: oto król padł krzyżem przed skazańcem i z pokorą prosił go o wybaczenie. Agnieszce udało się powstrzymać gniew ojca i doprowadzić do ułaskawienia skazańca.

Wojna o honor
Czternastoletnia księżniczka powróciła do Pragi po pięcioletnim pobycie na dworze austriackim. Jej narzeczony, Henryk, syn cesarza niemieckiego, niespodziewanie zerwał zaręczyny. Intrygi dworu cesarskiego i wpływy dyplomatyczne księcia Austrii, Leopolda VI, doprowadziły ostatecznie do poślubienia przez niemieckiego następcę tronu jego córki, księżniczki austriackiej Małgorzaty. Król Czech, Przemysł Ottokar I, uniósłszy się honorem, uznał to za niewybaczalną potwarz i zniewagę, dlatego rozpoczął wkrótce wojnę przeciwko Austrii. Został jednak pokonany, stracił wielu żołnierzy, a oddziały austriackie wkroczyły na Morawy i do Czech, paląc i grabiąc.

Czeski władca nie dał za wygraną. Rok później rozpoczął tworzenie nowej, potężnej armii. W Pradze pojawił się w tym czasie słynny kaznodzieja Konrad z Marburga, który otrzymał od papieża Grzegorza IX zadanie głoszenia kazań i nawoływania do uczestnictwa w wyprawie krzyżowej do Ziemi Świętej, podbijanej ponownie przez oddziały muzułmańskie. Jego kazania wywarły tak silne wrażenie na rycerstwie czeskim, że większość ze szlachetnie urodzonych w tworzącej się nowej armii „przyjęła krzyż”, zobowiązując się do przyłączenia się do wyprawy krzyżowej. Król czeski ponownie pozostał bez wojska. Cała wściekłość królewska skupiła się wówczas na kaznodziei, który został aresztowany i skazany na śmierć.

Polityka małżeńska
Niełatwo było być w XIII wieku córką króla. Nie miała ona praktycznie nic do powiedzenia w sprawach sercowych. Musiała z pokorą przyjąć wolę ojca i wyjść za mężczyznę, którego być może po raz pierwszy w życiu ujrzała na oczy. Zazwyczaj chodziło o przypieczętowanie małżeństwem sojuszu między dwoma krajami i wzmocnienie w ten sposób pozycji własnej ojczyzny. Zawieranie małżeństw przypominało raczej handel córkami i synami znaczących rodów, w którym chodziło o zabezpieczenie i utrwalenie władzy, pozyskanie cennych sojuszników lub uzyskanie nowych wpływów czy ziem. Powszechne w średniowieczu było zawieranie przez dwa rody królewskie lub książęce kontraktów narzeczeńskich w imieniu malutkich, trzy- lub czteroletnich dzieci. Po zawarciu takiego narzeczeństwa dziewczynki przez co najmniej kilka lat były przygotowywane do roli królowej na dworze narzeczonego lub w klasztorze, gdzie poznawały kulturę jego kraju i obowiązujący w nim język. Małżeństwo w średniowieczu było przejściem kobiety spod władzy ojca pod opiekę męża.

Księżniczka Agnieszka już jako trzylatka znalazła się w centrum polityki małżeńskiej swego ojca. Król czeski chciał zapewnić sobie sojusz z piastowskimi książętami śląskimi, dlatego przyrzekł ją jednemu z młodszych synów księcia śląskiego Henryka Brodatego i Jadwigi. Dziewczynka została więc wysłana do klasztoru cysterek w Trzebnicy, ufundowanego przez księcia śląskiego, aby uczyć się języka i lokalnych obyczajów aż do daty ślubu. Przybyła tam ze swoją opiekunką i świtą oraz ze starszą siostrą Anną, która wkrótce została wydana za starszego z synów księcia Henryka Brodatego, Henryka II Pobożnego.

Surowe mury klasztoru okazały się niezwykle gościnne. Matka Gertruda, pobożna zakonnica i rodzona siostra przyszłego męża Agnieszki, zajęła się z troską wychowaniem czeskiej księżniczki. Opowiadała jej o Bogu i uczyła najprostszych modlitw. Mała dziewczynka przyswajała sobie etykietę dworską i zachowanie godne księżniczki. Próbowała pomagać w najprostszych pracach w klasztorze, ucząc się odpowiedzialności, ale też dużo czasu spędzała na zabawie.
Projekt małżeństwa Agnieszki spełzł jednak na niczym, gdy w 1216 roku zmarł jej narzeczony.

Dojrzewanie do zamążpójścia
Pięcioletnia księżniczka musiała powrócić do domu. Jednak nie została w nim długo, gdyż wkrótce została wysłana do klasztoru premonstratensek (norbertanek) w Doksanach, ponieważ nie istniały ośrodki edukacyjne poza instytucjami kościelnymi. Tam jej edukacją zajęły się starsze krewne.

Czas spędzony w Doksanach był dla Agnieszki bardzo intensywny: uczyła się śpiewać, czytać, poznawała łacinę. Wdrażała się w miłość do Jezusa, uczestnictwo w Eucharystii, modlitwę i pracę. Zakonnice uczyły ją szycia, wyszywania, przędzenia i innych kobiecych zajęć. Opowiadały jej też o zasadach moralnego postępowania i troski o ducha, uczyły rozróżniania dobra od zła.

Dziewczynka często przebywała w kościele, gdzie poznawała modlitwę w praktyce – na kolanach, w skupieniu i ciszy. Przyzwyczaiła się do postu i klasztornej dyscypliny. Wsłuchiwała się w natchnienia Ducha Świętego, który napełnił jej serce miłosierdziem. Okazywała je poprzez pomoc starszym siostrom: nosiła im jedzenie i wodę, gdy były chore, sprzątała korytarze i miejsca wspólne.

Dworskie życie
Wkrótce, prawdopodobnie w 1219 roku, ojciec Agnieszki zawarł kolejny układ narzeczeński. Miała zostać żoną syna imperatora Fryderyka II, Henryka, wówczas dziesięcioletniego chłopca.

Kiedy posłowie cesarscy przybyli do Pragi, żaden z nich nie potrafił przypomnieć sobie imienia księżniczki, chociaż wszyscy je znali. Według autora legendy miał to być znak, że Agnieszka została przeznaczona za oblubienicę nie dla ziemskiego władcy, lecz dla Syna Bożego, który zna dogłębnie ukryte imię – duszę każdego człowieka...

Tekst Robert Rabka OFMCap

Cały artykuł przeczytasz w papierowym wydaniu "Głosu Ojca Pio" [101/5/2016]


ROBERT RABKA – kapucyn. Specjalista z duchowości franciszkańskiej. Odpowiedzialny za grupy franciszkańskie w Prowincji Krakowskiej Kapucynów. Jego pasją jest historia. Autor książek historycznych o Bałkanach.

Ostatnio zmieniany piątek, 03 marzec 2017 15:40

Nowy numer "Głosu Ojca Pio"

Głos Ojca Pio 105 (3/2017)

Jakie jest miejsce i rola tajemnicy w życiu Kościoła i wierzącego człowieka dowiemy się z nowego „Głosu Ojca Pio”. Przeczytamy o sekrecie mesjańskim i sekretnym życiu małżonków.

Czytaj więcej

    


Matka Boża Fatimska i Ojciec Pio

  1. Świadectwa
  2. Intencje do Ojca Pio

REKLAMA

WIDEO

Newsletter

Beg_abc_Eng exfoliating your face is key after a summer of sun and sunscreen The centerpiece of the property is the Oasis swimming pool, featuring underwater speakers, massaging water jets, a massive jacuzzi, and almost a thousand starlights at the bottom of the pool.ajanta pharma kamagra uk The Oasis also features a giant glass fountain wall.safe viagra online During the day, the pool area comes alive through the sounds of the water feature.oral jelly kamagra 100mg Masduval stuff now is psychedelic to some extent (if you follow the progression of Cynic music, it no surprise that it become more abstract).nike air max go strong I love them, and the sound they have now.siege social louboutin Then again, the more deviated a band is from the "metal" genre while still being considered "metal", the more I like them (see Cynic, Opeth, Devin Townsend, Atoma.louboutin femme solde )If I may, then, I gonna link a few songs that get my sympathetic nervous system in a tussle.red louboutin shoes .christian louboutin black shoes I right there, dd is 21 months and I am due with 2 in a couple weeks.python louboutin Lifting her up and down, just isn doable right now.christian louboutin shoes black I am getting a little pressure from MIL (who with 9 kids never had 2 in diapers at the same time) and DH, but she just isn ready yet.size 8 in christian louboutin .site louboutin One of the best ways to gain insight in to the wholesaling business if you are new to it is to speak with other wholesalers.christian louboutin leopard More experienced wholesale clothing business owners can represent an invaluable source of information and provide you with insight into the wholesaling business.kamagra buy Just talking to other wholesale clothing business owners can help you save time and money and avoid many common mistakes.buy generic kamagra Here we have another style of hat that if you use in a collection referencing 1920s as inspiration you can draw.kamagra oral jelly 100mg I have done it because, I've done it in silver and I did a gold on top, that just shows for me, to remember to tell you that it's metal. This is going to be like a metal mesh hat, and it's going to be fitted, almost like a stocking hat today, it's fitted to the flappers head, and it's this little cap, kind of like a (I was going to say a yamaka, but that's in the back of the head, so no) it's just, basically if you just look at any picture or if you ever seen a picture in a history book in the 1920s, and it talks about flappers, this is what they wore. Ryerson University School of Fashion offers a Bachelor of Design in Fashion Design. The school is Canada leader in fashion design education and admission to the program is highly competitive. Applicants must submit a portfolio of their fashion design work and meet academic requirements. Nothing really stands out here as above average but there aren't any issues with it either. Being a relatively recent show without much in the way of really active animation to it, I was expecting a bit more out of the transfer but was relatively disappointed. The show has a fair amount of gradients showing up in some of the outdoor late afternoon scenes while the interior scenes usually have a good amount of noticeable noise in the backgrounds..