Dobrego dnia z Ojcem Pio
ŚRODA, 26 KWIETNIA 2017: Bądźmy czujni i nie pozwólmy nieprzyjacielowi, by znalazł drogę do naszej duszy.

Nowy numer "Głosu Ojca Pio"Głos Ojca Pio 104 (2/2017) © Głos Ojca Pio
  • 01 marzec 2017
  • 1114

Głos Ojca Pio 104 (2/2017)

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Tym razem „Głos Ojca Pio” podejmuje problem grzechu pokoleniowego, nie wszyscy bowiem wiedzą, że Kościół w Polsce wypowiedział się na ten temat jednoznacznie, podkreślając, że każdy osobiście ponosi odpowiedzialność za swój grzech.

Temat numeru otwiera artykuł ks. prof. Mariusza Rosika zatytułowany „Grzechy naszych przodków”. Myśl tę poszerza o kontekst afrykański misjonarz Robert Wieczorek. Z kolejnego artykułu ks. Rosika dowiadujemy się o złorzeczeniach w Biblii. Urszula Mela natomiast na własnym przykładzie pokazuje, jak radzić sobie z trudnościami i życiowymi nieszczęściami, gdzie szukać siły i komu zaufać.

W numerze ponadto wywiad z Piotrem Jordanem Śliwińskim, cenionym kierownikiem duchowym i współzałożycielem Szkoły dla Spowiedników, który mówi, jak dobrze przygotować się do spowiedzi wielkanocnej. Z artykułu Luciana Lottiego dowiemy się, dlaczego warto podążać za Ojcem Pio i na co zwrócić uwagę po zakończeniu Roku Miłosierdzia, kiedy wielu z nas otworzyło się na łaskę i powzięło decyzję o urzeczywistnieniu postanowień.

Na progu Wielkiego Postu warto przeczytać artykuł o zajadaniu głodu emocjonalnego, który ukazał się w cyklu „Perspektywy darów trudnych”. Wątek zdrowego podejścia do jedzenia dopełnia świadectwo zatytułowane „Warcząca lodówka”.

Wszystkim pragnącym rozwijać więź z Bogiem poprzez doskonalenie modlitwy polecamy nowy cykl „Wędrówki ducha”.


od redakcji

To nie moja wina?
Wierzymy, że Jezus Chrystus jest Zbawicielem każdego człowieka i całego rodzaju ludzkiego: od Adama do ostatniego człowieka. Umarł za wszystkich ludzi i dla wszystkich zmartwychwstał. Jednak by mieć udział w dziele Chrystusa, każdy indywidualnie musi odpowiedzieć na nie wiarą.

W życiu chrześcijanina wymiar osobisty i wspólnotowy przeplatają się nieustannie. Każdy z nas dzięki osobistej relacji z Bogiem jest Jego dzieckiem w Chrystusie, zaś razem z innymi stanowi jedną rodzinę, jedno ciało – jak powie św. Paweł – gdzie wszyscy są sobie potrzebni.

Do Kościoła, do wspólnot, a przede wszystkim do własnych rodzin wnosimy zarówno dobro, jak i nasze słabości, ułomności, a także grzech. Nie ulega wątpliwości, że wzorem życia, świadectwem możemy sobie wzajemnie pomagać żyć Ewangelią, możemy się nawzajem inspirować, ale możemy też oddziaływać negatywnie, nawet wywoływać zgorszenie.

Szczególnie silnych wzajemnych wpływów doświadczamy w domu, w rodzinie. Mogą one przekraczać granice pokoleń poprzez przekazywanie dobrych i złych wzorców.

Jakiś czas temu w Kościele w Polsce odbyła się dyskusja na temat tak zwanego grzechu pokoleniowego oraz międzypokoleniowego uzdrowienia. Dotyczyła ona problemu wpływania na nasze życie grzechów popełnionych przez przodków. Komisja teologiczna Episkopatu Polski odpowiedziała jednoznacznie: „«Grzech pokoleniowy» stoi w sprzeczności z prawdą o Bożym Miłosierdziu i o Jego przebaczającej Miłości. […] Kościół od samego początku naucza, że grzech jest zawsze czymś osobistym i wymaga decyzji woli. Podobnie jest z karą za grzech. Każdy osobiście ponosi karę za swój grzech. Wyraźnie pisze o tym św. Paweł w Liście do Rzymian, że «każdy z nas o sobie samym zda sprawę Bogu» (Rz 14,12)”.

Choć grzech jest występkiem indywidualnym, to jego skutki mogą jednak dotykać węższych lub szerszych kręgów osób. Warto zastanowić się, jak jako wierzący chrześcijanie mamy rozeznawać właściwe i niepoprawne wzorce zachowań, jak uwolnić się z wewnętrznej niewoli, jeśli weszliśmy na drogę grzechu… Ale także: jak wśród najbliższych dzielić się dobrem i pokojem, jak przekazywać Chrystusa i budować cywilizację miłości? Wreszcie: jak wyjść naprzeciw ludziom zagubionym i zranionym?

Pośród nas staje ukrzyżowany i zmartwychwstały Chrystus, by rozjaśnić ciemności. Żyjący Zbawiciel mówi dziś do nas, tak jak kiedyś do uczniów idących do Emaus. Wsłuchajmy się w Jego głos rozbrzmiewający w słowach autorów kolejnych artykułów tego wydania „Głosu Ojca Pio”. Ten głos przywraca do życia, wyrywa z pęt zła, wyzwala.

Jezus przynosi nam miłosierdzie, pokój, zmartwychwstanie. Niech Jego dar, jak w życiu Ojca Pio i osób duchowo przez niego prowadzonych, przemienia nasze relacje i całą naszą egzystencję.

Maciej Zinkiewicz OFMCap
redaktor naczelny


w numerze:

TEMAT NUMERU – TO NIE MOJA WINA?
Grzechy naszych przodków – ks. prof. Mariusz Rosik
Czarownicy też mają moc... – o religijności na Czarnym Kontynencie opowiada Robert Wieczorek, misjonarz od 23 lat pracujący w Republice Środkowoafrykańskiej
Zerwać łańcuch zła, o procesie uzdrawiania człowieka w sakramencie pokuty i pojednania mówi Piotr Jordan Śliwiński OFMCap, kierownik duchowy, współtwórca Szkoły dla Spowiedników
Psalmy złorzeczące – ks. prof. Mariusz Rosik
Jestem szczęściarą! – o odnajdywaniu Boga w trudnych życiowych wydarzeniach opowiada Urszula Mela

ŻYCIE DUCHOWE
Zajadanie głodu emocjonalnego. Perspektywy darów trudnych – Piotr Kwiatek OFMCap
Odwiedziny u taty. NOWY CYKL: Wędrówki ducha. – Robert Rabka OFMCap
Zanim zaczniesz się modlić. NOWY CYKL: Wędrówki ducha. – Robert Rabka OFMCap
Być dla drugiego darem na zawsze. Dekalog. Droga do szczęścia – Konstantyn Morozov OFMCap
Ikony Wielkiego Tygodnia. Ikona. Okno do nieba – Marcin Świąder OFMCap

OJCIEC PIO
Miara codzienności – Luciano Lotti OFMCap
Nie jesteś do niczego! Dzieło Pomocy św. Ojca Pio – Henryk Cisowski OFMCap

ROZMAITOŚCI
Warcząca lodówka. Świadectwo – Gabriela Fojcik
Intencje modlitewne
Pisarz Ezdrasz. Ludzie Biblii – ks. prof. Tomasz Jelonek
Poliodpowiedzialność. Felieton – Adam Maniura

LA CASA SOLLIEVO DELLA SOFFERENZA
DODATEK SPECJALNY DLA GRUP MODLITWY OJCA PIO
Pokora. W szkole cnót Ojca Pio – Robert Krawiec OFMCap
Konspekt spotkania formacyjnego. Rok formacyjny 2017
Grzechy, które piętnował Ojciec Pio. Spotkanie formacyjne. Marzec – Roman Rusek OFMCap
Głoszenie Królestwa Bożego. Różaniec Grup Modlitwy. Marzec – Robert Krawiec OFMCap
Rachunek sumienia. Spotkanie formacyjne. Kwiecień – Roman Rusek OFMCap
Ustanowienie Eucharystii. Różaniec Grup Modlitwy. Kwiecień – Robert Krawiec OFMCap
Grupy Modlitwy i fenomen Ojca Pio oczami socjologa – Mario Salisci
Kronika Grup Modlitwy: Jubileusz i rekolekcje w Kolonii, Nowa Grupa Modlitwy w Dęblinie, Spotkanie opłatkowe w Kozłowie, Rekolekcje w Kokoszycach

Ostatnio zmieniany środa, 01 marzec 2017 16:30

Przeczytaj w nowym numerze

Być chrześcijaninem

Grzechy naszych przodków

Są chrześcijanie, którzy utrzymują, że grzeszne życie przodków może skutkować bezpośrednim wpływem złych duchów na następne pokolenia, a także powodować choroby, złe stany psychiczne, depresję...

Czytaj więcej

Być chrześcijaninem

Czarownicy też mają moc...

Mit nieskażonego złem Piętaszka nie ma pokrycia w rzeczywistości. Czarny Kontynent jest dzisiaj wielkim targowiskiem krzyżujących się idei. Gra toczy się o wielką stawkę: kto...

Czytaj więcej

Psychologia pozytywna i wiara

Zajadanie głodu emocjonalnego

Więcej wcale nie musi oznaczać lepiej. Doskonale wiedzą o tym osoby, które zmagają się z otyłością. Problemy z jedzeniem niekoniecznie muszą prowadzić do nadwagi, wir...

Czytaj więcej

Świadectwa

Warcząca lodówka

Spojrzałam na kalendarz z uśmiechniętym obliczem Ojca Pio i w duszy zadałam sobie pytanie: „A może to Ojciec Pio tak warczy, bo nie podoba mu...

Czytaj więcej
  1. Świadectwa
  2. Intencje do Ojca Pio

REKLAMA

WIDEO

Newsletter

Beg_abc_Eng attires choices in your roaring 20s 30s Choosing the wardrobe.next day kamagra uk Based on the film, the Godfather wore two types of suits, a business suit and a tuxedo.can u get viagra on prescription For a party, a business suit will seem generic.chausport air max In 2003 Jay Z and Reebok partnered to create the S.kamagra reviews Carter Collection by Rbk.air max go strong In 2004 Reebok acquired The Hockey Company, snagging an agreement that gives them the exclusive rights to make all on ice jerseys for all the NHL teams.christian louboutin fortune Shop online for men's clothingUsually take time to read their dimensions information and get your own dimensions.basquette louboutin Bear in mind a set of denim jeans bought at a retail store inside the city might not be exactly the same with regards to dimension as a couple of bluejeans made by another leading manufacturer.louboutin over the knee boots As the measurements tend to be similar, each and every manufacturer's dimension information is unique.louboutin male These can be stylish and sleek or cheap and effective.do all christian louboutins have red soles Select some tall enough to keep out snow and slush.python louboutin Carry indoor shoes in a tote or bag.louboutin münchen It certainly takes more than price strategies to win the hearts of China wealthy.christian louboutin white shoes Brands belong to an exclusive few in any society, and it is especially so in China, says Zhang of Wharton.christian louboutin clou noeud Consumers of luxury products are very conscious of their social status and class, and they consume those goods to feel different and sophisticated.kamagra prescription Wear an A line mini dress.kamagra for sale uk Most women wore sleeveless dresses that had an A line cut. This style can easily be purchased at many stores and accessorized to suit the decade. : $2 Running Shoes Rather than pay a gym membership, it saves time and money to go running outside. Trace your feet out on cardboard with a sharpie 2. Cut the shapes out with scissors and even them out by stacking them on top of one another. Though fashion photographs of some of these top models with their smiling faces may seem to suggest the likelihood of a luxurious life, it is the kind of luxury that is hard earned after doing hundreds of fashion shows and shoots. These sessions would have taken a lot of time and effort to get completed. The common masses always envy them when they walk down the ramps. I Scream, You Scream; We All Scream for Ice Cream HomemadeSummertime and HOT temps are here upon us. With the Fourth of July the official start of summer begins. To escape the hot temps of summer everyone is in search of escaping the hot kitchen to prepare meals. But ask anyone what they think of when they hear the word "Trojan," and they're going to tell you about the Trojan horse. The most famous part of the Trojan war story. You know, at the end, when Troy lost. In addition, you will also find advice, support, fun and friendships! We are a very diverse group of women/men and like to talk about everything from A to Z, not just bargains. We welcome everyone to join in on whatever threads interest them. And they obviously has crushes on him, there was a lot of pouting and jealousy..